1116 Budapest, Temesvár utca 11-15.

EUR 408,38

USD 360,23

CHF 434,79

Tanszferár dokumentáció

Kapcsolt vállalkozások közötti tranzakciók piaci keretek között = körültekintő transzferárszabályozás

Mi a transzferár?

A transzferár a kapcsolt vállalkozások közötti termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás és immateriális javak árát jelenti. Ez adómegtakarítást kínálhat, ha a kapcsolt felek eltérő árakat alkalmaznak a független felekhez képest, lehetővé téve az adóalap átcsoportosítását.

Magyar adóalanyok esetében a jövedelemadó átcsoportosítása csak kapcsolt vállalkozások között valósulhat meg, akár határon túli, akár belföldi kapcsolatokban. Az adóhatóságok szigorúan ellenőrzik ezeket az ügyleteket, mivel céljuk saját adóbevételeik növelése.

Transzferár dokumentáció - T15 Hivatal
Transzferár dokumentáció iroda- T15 Hivatal

Valós érték, Valós földrajzi lokáció => Bírság mentes IC kapcsolatok

Mi a szokásos piaci ár elve a transzferárazásban?

A szokásos piaci ár elve egy nemzetközi standard a transzferárakra, amelyet az OECD tagországok vállalkozásainak és adóhatóságainak kell alkalmazniuk. Ez az elv megköveteli, hogy a piaci szereplők úgy bánjanak egymással, mintha független társaságok lennének. Ha a kapcsolt vállalati tranzakciók nem a szokásos piaci ár szerint zajlanak, az adózónak ki kell számítania a különbséget, és kötelezően növelnie kell az adóalapját, míg a csökkentés feltételekhez kötött.

Mi az a transzferár nyilvántartás?

A transzferár nyilvántartás célja az, hogy meghatározzuk a kapcsolt ügyletek piaci árát (ártartományát), és megállapítsuk, hogy a kapcsolt vállalkozások által alkalmazott ellenérték piaci volt-e.

Milyen ügyletekre vonatkozóan kötelező elkészíteni a transzferár nyilvántartást?

A 32/2017. NGM rendelet és annak módosításáról szóló 27/2022 (XII. 28.) PM rendeletet alapján továbbra sem szükséges transzferár nyilvántartást készíteni az olyan tranzakcióra, amelyek esetében a teljesítések értéke nem éri el a nettó 100 millió Ft-ot évente.

A rendelet alapján a közvetített szolgáltatások tekintetében továbbra sem szükséges transzferár nyilvántartás készítése, amennyiben haszonkulcs nélküli közvetlen továbbszámlázásra kerül sor a cégcsoport tagjai között.

Többszintű transzferár dokumentációs kötelezettség

2018-as adóévtől minden kapcsolt vállalat számára már kötelező az új, több szintű nyilvántartási forma alkalmazása, amelynek minimálisan a fődokumentumból (Master file) és helyi dokumentumból (Local file) kell állnia. A transzferár-nyilvántartás harmadik eleme a CbC (országonkénti) jelentés, amely jelenleg csak a 750 millió eurós konszolidált árbevételt elérő cégcsoportba tartozó hazai vállalatokat érinti.

A fődokumentum a cégcsoportot mutatja be, míg a helyi dokumentum az adózó kapcsolt vállalkozásaival fennálló ügyleteinek szokásos piaci jellegét vizsgálja.

MI ITT VAGYUNK ÉS ÖN...

Szeretne a hatékonyabb vállalkozásában, naprakész adatokkal dolgozni?

Irány a kapcsolat